niedziela, 3 lutego 2013


Scenariusz: "Kreatywne korzystanie z mediów"

          Temat zajęć: Kreatywne korzystanie z mediów
    
          Czas realizacji:5h(po 60 minut)

          Wiek uczestników:50-55lat

           Wielkość grupy: 15 osób
            
           Cel ogólny: Uczestnik potrafi stworzyć,przetwarzać oraz prezentować wybrane zagadnienie korzystając z różnych środków przekazu medialnego.

            Cele szczegółowe:

- Uczestnik kursu potrafi samodzielnie uzyskać i przygotować w odpowiedniej formie(grafika,nagrania) informacje na zadany temat
 
 - Nauka współdziałania w grupie podczas tworzenia złożonych prezentacji medialnych.

- Komunikacja  z grupą za pomocą portali społecznościowych podczas budowania narracji 
 złożonej(lista społecznościowa,forum).

- Umiejętność wspólnego planowania działalności grupy przy tworzeniu zawartości merytorycznej pracy min:przez wymianę informacji na blogu.

- Potrafi przetwarzać uzyskane w grupie informacje.

- Zyskuje umiejętność tworzenia prostych oraz złożonych narracji,hipermedialnych projektów,dygitalizowania treści analogowych:skanowanie książek,gazet, dokumentów i zdjęć.

- Potrafi posługiwać się narzędziami potrzebnymi do przedstawienia wcześniej przygotowanej prezentacji w zależności od jej rodzaju(on-line w czasie rzeczywistym,on-line bądź off-line).

- Uczestnik porozumiewa się z grupą za pomocą urządzeń wyposażonych w obraz i dźwięk.

- Jest wyposażony w podstawy sposobu pracy w programie typu wiki.

- Zna i próbuje wykorzystać w praktyce sposoby pracy,którymi posługuje się dziennikarz obywatelski,po przeszkoleniu publikuje samodzielne teksty.

- Tworzenie zasobów archiwalnych z wcześniej zdigitalizowanych treści.

                Metody pracy:

- prezentacja multimedialna mówiąca o tematyce zajęć.

- wykład objaśniający niezrozumiałe pojęcia oraz wprowadzający w formy pracy dziennikarza obywatelskiego

- rozdanie grupie notatki wyjaśniającej niezrozumiałe pojęcia

-dyskusja na temat rodzajów mediów i ich zastosowania w pracy w grupie oraz komunikacji miedz ludzkiej.

- praca w grupie z użyciem komputera.

               Przebieg zajęć:

      Prowadzący przedstawia prezentacje multimedialną dotyczącą "Kreatywnego korzystania z mediów",następnie tłumaczy niezrozumiałe pojęcia,które wystąpiły w powyższej prezentacji(hipermedialne,dygitalizowanie treści analogowych,prezentacja on-line,prezentacja of-line,program wiki)oraz wyjaśnia formy pracy dziennikarza obywatelskiego.
     Rozdaje grupie kartki z wyjaśnionymi powyżej pojęciami.
   Następnie grupa prowadzi dyskusje na temat korzystania z mediów,jakie są ich rodzaje oraz jaka jest ich użyteczność w pracy w grupie.
    Prowadzący prosi uczestników,aby podzielili się na grupy zadanie i poleca,aby wcielili się w dziennikarzy obywatelskich i opisali problem dotyczący lokalnej społeczności np :problem bezrobocia wśród młodych ludzi(zaraz po ukończeniu studiów).
     
                Notatka wyjaśniająca niezrozumiałe pojęcia:

m



 






Scenariusz: Korzystanie z informacji.

Temat:Korzystanie z informacji.


Cel główny: Pokazanie jak korzystać z informacji.
Czas trwania: 3h
Cele szczegółowe:
  1. Zagadnienia związane z korzystaniem informacji.
  2. Sposób wyszukiwania informacji.
  3. Sposób korzystania z informacji.
Przebieg lekcji:
  
Czynność I :
  • Jakie istnieją najważniejsze źródła informacji.
  • Świadome wybieranie źródeł informacji.
  • Jakie informacje są nam przydatne.
  • Czy korzystanie z informacji pomaga nam odnaleźć się we współczesnym świecie?
Czynność II: 
  • Najczęstsze sposoby wyszukiwania informacji.
  • W jakich celach wyszukujemy informacje.
  • Wybór i selekcja potrzebnych informacji.
  • Jakie znaczenie mają dla nas wykorzystywane informacje.
  • Czy sposób, który wykorzystujemy do wyszukiwania informacji jest prosty.
Czynność III:
  • Sposób wykorzystywania wyszukiwanych informacji.
  • Dokładność informacji.
  • Ulepszanie i uogólnianie uzyskanych informacji.
  • Czy brane są pod uwagę potrzeby osób, które chcą uzyskać informacje na dany temat
  • Sprawdzanie wiarygodności informacji.
  • Manipulowanie informacjami według swoich potrzeb.
Metody:
- ćwiczenia praktyczne
- wykład

Scenariusz: Język w mediach



Temat zajęć:  Język Mediów

Czas realizacji:  1 godzina lekcyjna

Cel ogólny zajęć:
- uczestnik zajęć potrafi komunikować się z innymi użytkownikami Internetu za pomocą wybranych środków komunikacji

Cele szczegółowe zajęć:
Uczeń potrafi
- rozróżnić rzeczywistość od fikcji medialnej
- dostrzec różnice między rozmową a komunikacją przez media
- nazwać urządzenia przekazu medialnego
- rozróżnić przekaz informacyjny i rozrywkowy
- dostrzec różnice pomiędzy gatunkami medialnymi

Metody i techniki pracy:
- prezentacja multimedialna
- dyskusja
- praca indywidualna z komputerem

Do zajęć będą potrzebne następujące środki dydaktyczne:
- komputer
- Internet

PRZEBIEG LEKCJI 
1. Nauczyciel przedstawia prezentacje multimedialną na temat komunikowania się za pośrednictwem Internetu.
2. Wśród uczniów prowadzona jest dyskusja na temat różnic miedzy rzeczywistością a fikcją medialną.
3. Nauczyciel poleca uczniom zainstalowanie jakiegokolwiek komunikatora internetowego typu „gadu-gadu” lub „skype”.
4. Dzieci po poprawnym zainstalowaniu i zalogowaniu się do komunikatorów mają wymienić między sobą informacje.



Scenariusz- Prawo w komunikacji i mediach

Temat: Prawo w komunikacji i mediach.

Czas realizacji: 3 godziny

Cel główny:
-uczestnik zna podstawowe prawa stosowane w komunikacji i mediach.

 Cele szczegółowe:
1) Rodzaje źródła i praktyka stosowania prawa:
-wie, że prawo obowiązuje także w komunikacji z innymi, w naruszanie go jest karane,
-rozumie pojęcie umowy,
- wie, że korzystanie  z usług komunikacyjnych wiąże się z zawarciem umowy,
-umie wskazać przykłady swoich praw i obowiązków w sferze komunikacji.

2) Prawa wyłączne i monopole intelektualne:
- wie co to jest plagiat,
- wie, że o publikacji decyduje autor,
-wie, że jestem autorem i użytkownikiem informacji,
-wie co to jest dozwolony użytek  osobisty i publiczny.

3) Prawa telekomunikacyjne :
-wie, że operatorzy mają obowiązki i potrafi wskazać przykłady,
-wie co to jest usługa powszechna.

4) Ochrona danych osobowych :
- potrafi dbać o prywatność,
-umie odmówić podania danych osobowych,
-umie zakładać konto korzystając  pseudonimów,
-potrafi rozpoznać sytuacje wymuszania danych osobowych.

 Przebieg zajęć: 
1. Prezentacja na temat praw telekomunikacyjnych.  Poza tym ustne wprowadzenia ogólnych zagadnień.
2. Nauczyciel mówi uczniom o prawach autora jakiegoś dzieła.
3. Uczniowie podzieleni na grupy mają wskazać strony na które nie mogą wejść sami. Pokazują tez strony gdzie usługi są płatne.
4. Nauczyciel opowiada o danych  osobowych. Uczniowie w grupach dyskutują kiedy takie prawa są zdradzane. Po czym zakładają sobie konto na portalu gdzie używają pseudonimów.

Metody: 
-dyskusja o danych osobowych,
-praca w grupach,
-krótka prezentacja o prawach telekomunikacyjnych. 

Pomoce naukowe:
-komputery,
-rzutnik.

Scenariusz: Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach



Temat: Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach

Czas zajęć: 2 godziny lekcyjne

Potrzebne środki dydaktyczne: komputer, internet, drukarka, wydrukowana notatka  

Cel główny: zapoznanie środków bezpieczeństwa w sieci.

Cele szczegółowe:
  1. Omówienie podstawowych zasad ochrony prywatności i wizerunku
  2. Omówienie znaczenia słowa „anonimowość"
  3. Omówienie zasad bezpieczeństwa
  4. Omówienie zagadnień związanych z nadzorem nad siecią 
  5. Omówienie zagadnień związanych z możliwością uzależnienia i higieną korzystania z mediów

Program zajęć:  
1. Ochrona prywatności i wizerunku
  • Świadomość na temat ochrony prywatności i rozumienie prywatności jako dobra
  • Świadomość  dotycząca danych prywatnych, które mogą być traktowane jako towar
  • Podstawowe rozróżniane komunikatorów (prywatne, publiczne)
  • Świadomość udziału w komunikacji
2. Anonimowość
  • Świadomość anonimowego korzystania z sieci
  • Świadomość  o możliwości ustalenia autora pomimo anonimowego korzystania z sieci
  • Świadomość o podstawowych metodach śledzenia osób w sieci bez ich zgody
3. Bezpieczeństwo komunikacji, pracy i transakcji
  • Umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo
  • Świadomość wylogowania się
  • Zwracanie uwagi na pojawiające się ostrzeżenia i nie akceptowanie ich bez zapoznania się
  • Świadomość o niedopuszczalnym dzieleniu się swoimi hasłami
4. Nadzór nad siecią
  • Wiedza na temat nadzorowania komunikacji
  • Umiejętne znajdowanie informacji na dany temat
  • Wiedza na temat nadzorów legalnych bądź bezprawnych
  • Znajomość i działanie cenzury
5. Uzależnienia i higiena korzystania z mediów
  • Znajomość zachowań prowadzących do uzależnienia
  • Wpływ mediów na relacje oraz konsekwencje wynikające z niepoprawnego ich korzystania
  • Rozpoznanie i znajomość stalkingu

Notatki do rozdania uczniom:
Stalking – „podchody" lub „skradanie się". Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, znieszczenie mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej  i ciągłe, powtarzające się nagabywanie.
Anonimowość:  Internet przez wielu ludzi jest kojarzony jako coś anonimowego. Nic bardziej mylnego. Tak na prawdę jest to źle rozumiane pojęcie Internetu. Przeglądając strony internetowe, wysyłając różnorakie informacje, chociażby zakładając konta email, czy wpisując się do ksiąg gości zostawiamy po sobie nie gorsze ślady pozwalające nas zidentyfikować niż w świecie realnym. Każdy komputer ma przypisany charakterystyczny adres, nazywa się go IP.
Uzależnienie od sieci – polega na pobycie w internecie. Jest ono bardzo podobne do uzależnienia od komputera, lecz polega na przebywaniu w sieci. Osoby takie są cały czas zalogowane do sieci i obserwują, co się tam dzieje.




Scenariusz- Relacje w środowisku medialnym


Temat: ,,Relacje w środowisku medialnym"
Czas realizacji: 3 godziny.

 Cel główny:
-uczestnik zna relacje zachodzące w środowisku medialnym.

 Cele szczegółowe zajęć: 

1) Dba o własny wizerunek:
-umie wskazać elementy swojego wizerunku on-line, jak i innych,
-potrafi dołączyć się do wybranej społeczności i uczestniczyć w jej życiu,
-umie rozróżnić świat doświadczalny w mediach a rzeczywistości,
-uczestniczy w życiu społecznościowym, gdzie tworzy swój wizerunek np. uczestniczy w kołach hobbistycznych, poddaje się terapiom internetowym.

2) Wie jak komunikować się w sieci: 
-potrafi odróżnić komunikaty prawdziwe od fałszywych,
-rozumie, że anonimowość w internecie jest bezpieczna,a każdy jego ruch w internecie zostawia ślad,
-wie,jaka jest różnica między komunikacja formalna a nie formalną,
-zna sposób na to,aby znaleźć osoby, które maja podobne zainteresowania,
-zdaje sobie sprawę, że swoim zachowaniem nie wolno ranić innych  i w procesie komunikacji nie dopuszcza się zachowań nieakceptowanych społecznie np. obelgi, prowokowanie do kłótni.

3) Zna otoczenie w środowisku medialnym:
- umie posługiwać się nowymi technologiami,
-potrafi aktywnie uczestniczyć w wybranych społecznościach on-line,
-zna zasady bezpieczeństwa i higieny korzystania z mediów. 

 Przebieg zajęć:

1) Nauczyciel opowiada o środowisku medialnym.
2) Prezentuje fora społecznościowe.
3) Nauczyciel dzieli na grupy, każe znaleźć jakiekolwiek forum społecznościowe i dołączyć do wybranej społeczności,
4) Uczniowie mają znaleźć osobę,która ma podobne zainteresowania do niej, napisać do niej a do tego być osobą anonimową.

 Pomoce naukowe: 
-komputer z internetem,
-rzutnik.

 Metody pracy:
-prezentacja,
-podział uczni na grupy,
-dyskusje.


czwartek, 31 stycznia 2013

PINGWINY Z MADAGASKARU







Premiera serialu w USA nastąpiła na kanale Nickelodeon 28 listopada 2008 roku.  W Polsce miał premierę na 4 kanałach pierwszy był  24 października 2009 roku. Sezon pierwszy miał 26 odcinków, sezon drugi 39 a sezon trzeci 30 odcinków.