niedziela, 3 lutego 2013


Scenariusz: "Kreatywne korzystanie z mediów"

          Temat zajęć: Kreatywne korzystanie z mediów
    
          Czas realizacji:5h(po 60 minut)

          Wiek uczestników:50-55lat

           Wielkość grupy: 15 osób
            
           Cel ogólny: Uczestnik potrafi stworzyć,przetwarzać oraz prezentować wybrane zagadnienie korzystając z różnych środków przekazu medialnego.

            Cele szczegółowe:

- Uczestnik kursu potrafi samodzielnie uzyskać i przygotować w odpowiedniej formie(grafika,nagrania) informacje na zadany temat
 
 - Nauka współdziałania w grupie podczas tworzenia złożonych prezentacji medialnych.

- Komunikacja  z grupą za pomocą portali społecznościowych podczas budowania narracji 
 złożonej(lista społecznościowa,forum).

- Umiejętność wspólnego planowania działalności grupy przy tworzeniu zawartości merytorycznej pracy min:przez wymianę informacji na blogu.

- Potrafi przetwarzać uzyskane w grupie informacje.

- Zyskuje umiejętność tworzenia prostych oraz złożonych narracji,hipermedialnych projektów,dygitalizowania treści analogowych:skanowanie książek,gazet, dokumentów i zdjęć.

- Potrafi posługiwać się narzędziami potrzebnymi do przedstawienia wcześniej przygotowanej prezentacji w zależności od jej rodzaju(on-line w czasie rzeczywistym,on-line bądź off-line).

- Uczestnik porozumiewa się z grupą za pomocą urządzeń wyposażonych w obraz i dźwięk.

- Jest wyposażony w podstawy sposobu pracy w programie typu wiki.

- Zna i próbuje wykorzystać w praktyce sposoby pracy,którymi posługuje się dziennikarz obywatelski,po przeszkoleniu publikuje samodzielne teksty.

- Tworzenie zasobów archiwalnych z wcześniej zdigitalizowanych treści.

                Metody pracy:

- prezentacja multimedialna mówiąca o tematyce zajęć.

- wykład objaśniający niezrozumiałe pojęcia oraz wprowadzający w formy pracy dziennikarza obywatelskiego

- rozdanie grupie notatki wyjaśniającej niezrozumiałe pojęcia

-dyskusja na temat rodzajów mediów i ich zastosowania w pracy w grupie oraz komunikacji miedz ludzkiej.

- praca w grupie z użyciem komputera.

               Przebieg zajęć:

      Prowadzący przedstawia prezentacje multimedialną dotyczącą "Kreatywnego korzystania z mediów",następnie tłumaczy niezrozumiałe pojęcia,które wystąpiły w powyższej prezentacji(hipermedialne,dygitalizowanie treści analogowych,prezentacja on-line,prezentacja of-line,program wiki)oraz wyjaśnia formy pracy dziennikarza obywatelskiego.
     Rozdaje grupie kartki z wyjaśnionymi powyżej pojęciami.
   Następnie grupa prowadzi dyskusje na temat korzystania z mediów,jakie są ich rodzaje oraz jaka jest ich użyteczność w pracy w grupie.
    Prowadzący prosi uczestników,aby podzielili się na grupy zadanie i poleca,aby wcielili się w dziennikarzy obywatelskich i opisali problem dotyczący lokalnej społeczności np :problem bezrobocia wśród młodych ludzi(zaraz po ukończeniu studiów).
     
                Notatka wyjaśniająca niezrozumiałe pojęcia:

m



 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz