niedziela, 3 lutego 2013

Scenariusz- Prawo w komunikacji i mediach

Temat: Prawo w komunikacji i mediach.

Czas realizacji: 3 godziny

Cel główny:
-uczestnik zna podstawowe prawa stosowane w komunikacji i mediach.

 Cele szczegółowe:
1) Rodzaje źródła i praktyka stosowania prawa:
-wie, że prawo obowiązuje także w komunikacji z innymi, w naruszanie go jest karane,
-rozumie pojęcie umowy,
- wie, że korzystanie  z usług komunikacyjnych wiąże się z zawarciem umowy,
-umie wskazać przykłady swoich praw i obowiązków w sferze komunikacji.

2) Prawa wyłączne i monopole intelektualne:
- wie co to jest plagiat,
- wie, że o publikacji decyduje autor,
-wie, że jestem autorem i użytkownikiem informacji,
-wie co to jest dozwolony użytek  osobisty i publiczny.

3) Prawa telekomunikacyjne :
-wie, że operatorzy mają obowiązki i potrafi wskazać przykłady,
-wie co to jest usługa powszechna.

4) Ochrona danych osobowych :
- potrafi dbać o prywatność,
-umie odmówić podania danych osobowych,
-umie zakładać konto korzystając  pseudonimów,
-potrafi rozpoznać sytuacje wymuszania danych osobowych.

 Przebieg zajęć: 
1. Prezentacja na temat praw telekomunikacyjnych.  Poza tym ustne wprowadzenia ogólnych zagadnień.
2. Nauczyciel mówi uczniom o prawach autora jakiegoś dzieła.
3. Uczniowie podzieleni na grupy mają wskazać strony na które nie mogą wejść sami. Pokazują tez strony gdzie usługi są płatne.
4. Nauczyciel opowiada o danych  osobowych. Uczniowie w grupach dyskutują kiedy takie prawa są zdradzane. Po czym zakładają sobie konto na portalu gdzie używają pseudonimów.

Metody: 
-dyskusja o danych osobowych,
-praca w grupach,
-krótka prezentacja o prawach telekomunikacyjnych. 

Pomoce naukowe:
-komputery,
-rzutnik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz