Scenariusz: "Kreatywne korzystanie z mediów"
Temat zajęć: Kreatywne korzystanie z mediów
Czas realizacji:5h(po 60 minut)
Wiek uczestników:50-55lat
Wielkość grupy: 15 osób
Cel ogólny: Uczestnik potrafi stworzyć,przetwarzać oraz prezentować wybrane zagadnienie korzystając z różnych środków przekazu medialnego.
Cele szczegółowe:
- Uczestnik kursu potrafi samodzielnie uzyskać i przygotować w odpowiedniej formie(grafika,nagrania) informacje na zadany temat
- Nauka współdziałania w grupie podczas tworzenia złożonych prezentacji medialnych.
- Komunikacja z grupą za pomocą portali społecznościowych podczas budowania narracji
złożonej(lista społecznościowa,forum).
- Umiejętność wspólnego planowania działalności grupy przy tworzeniu zawartości merytorycznej pracy min:przez wymianę informacji na blogu.
- Potrafi przetwarzać uzyskane w grupie informacje.
- Zyskuje umiejętność tworzenia prostych oraz złożonych narracji,hipermedialnych projektów,dygitalizowania treści analogowych:skanowanie książek,gazet, dokumentów i zdjęć.
- Potrafi posługiwać się narzędziami potrzebnymi do przedstawienia wcześniej przygotowanej prezentacji w zależności od jej rodzaju(on-line w czasie rzeczywistym,on-line bądź off-line).
- Uczestnik porozumiewa się z grupą za pomocą urządzeń wyposażonych w obraz i dźwięk.
- Jest wyposażony w podstawy sposobu pracy w programie typu wiki.
- Zna i próbuje wykorzystać w praktyce sposoby pracy,którymi posługuje się dziennikarz obywatelski,po przeszkoleniu publikuje samodzielne teksty.
- Tworzenie zasobów archiwalnych z wcześniej zdigitalizowanych treści.
Metody pracy:
- prezentacja multimedialna mówiąca o tematyce zajęć.
- wykład objaśniający niezrozumiałe pojęcia oraz wprowadzający w formy pracy dziennikarza obywatelskiego
- rozdanie grupie notatki wyjaśniającej niezrozumiałe pojęcia
-dyskusja na temat rodzajów mediów i ich zastosowania w pracy w grupie oraz komunikacji miedz ludzkiej.
- praca w grupie z użyciem komputera.
Przebieg zajęć:
Prowadzący przedstawia prezentacje multimedialną dotyczącą "Kreatywnego korzystania z mediów",następnie tłumaczy niezrozumiałe pojęcia,które wystąpiły w powyższej prezentacji(hipermedialne,dygitalizowanie treści analogowych,prezentacja on-line,prezentacja of-line,program wiki)oraz wyjaśnia formy pracy dziennikarza obywatelskiego.
Rozdaje grupie kartki z wyjaśnionymi powyżej pojęciami.
Następnie grupa prowadzi dyskusje na temat korzystania z mediów,jakie są ich rodzaje oraz jaka jest ich użyteczność w pracy w grupie.
Prowadzący prosi uczestników,aby podzielili się na grupy zadanie i poleca,aby wcielili się w dziennikarzy obywatelskich i opisali problem dotyczący lokalnej społeczności np :problem bezrobocia wśród młodych ludzi(zaraz po ukończeniu studiów).
Notatka wyjaśniająca niezrozumiałe pojęcia:
m
Rozdaje grupie kartki z wyjaśnionymi powyżej pojęciami.
Następnie grupa prowadzi dyskusje na temat korzystania z mediów,jakie są ich rodzaje oraz jaka jest ich użyteczność w pracy w grupie.
Prowadzący prosi uczestników,aby podzielili się na grupy zadanie i poleca,aby wcielili się w dziennikarzy obywatelskich i opisali problem dotyczący lokalnej społeczności np :problem bezrobocia wśród młodych ludzi(zaraz po ukończeniu studiów).
Notatka wyjaśniająca niezrozumiałe pojęcia:
m

